KiVa kiusuennetusprogrammi hakkab sügisest kasutama rekordarv koole
05.04.2018Uuest õppeaastast hakkab teadus- ja tõenduspõhise KiVa programmiga kiusamist ennetama ja vähendama 26 uut kooli üle Eesti, nende seas ka 3 keelekümbluskooli. 2018. aasta sügisel peaks seega KiVa programmi rakendama juba umbes 73 kooli ja õppekohta.
KiVa on Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi tellimusel Soome teadlaste poolt välja töötatud kiusuennetusprogramm, mida Eestis levitab SA Kiusamisvaba Kool. KiVa hõlmab hulgaliselt praktilisi tegevusi ja materjale, sh veebipõhist õpet eesmärgiga kujundada kogu kooliperes kiusamisvastaseid hoiakuid.
Seni rakendab programmi Eestis ligi 50 kooli ja õppekohta. Möödunud sügisel ja tänavu aasta alguses korraldatud värbamiskampaania tulemusena on sellesse perekonda astumiseks soovi avaldanud veel 26 kooli, kelle seas on koole nii Põlvamaalt, Lääne-Virumaalt, Harjumaalt, Tallinnast, Võrumaalt, Tartu linnast, Läänemaalt, Jõgevamaalt, Viljandimaalt kui ka Raplamaalt. Kõige enam uusi koole on sel korral liitumas Tallinnast, kus KiVa koole seni üpris vähe olnud.
“Väga erinevad uuringud viitavad, et keskmiselt iga viies Eesti koolilaps on kiusamise ohver, ning seda tõsist olukorda arvesse võttes on meil väga hea meel, et aina rohkemad koolipered mõistavad, et kiusamise ennetamise ja vähendamisega saab ja tuleb koolides süsteemselt ja järjepidevalt tegeleda,” tõdeb SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar. “Et selleks vajalikud tööriistad KiVa programmi näol oleksid kättesaadavad võimalikult suurele hulgale Eesti koolidele, astume sihtasutusena juba ka oma esimesi samme venekeelsete koolide suunas: kuigi suurt osa materjale me alles tõlgime vene keelde, saavad keelekümbluskoolid KiVa rakendamisega juba 2018. aasta sügisest alustada.”
Uuest õppeaastast KiVa rakendamist alustava Antsla Gümnaasiumi direktor Katrin Martinfeld ei eita, et nendegi koolis esineb kiusamist ning seda kõikides kooliastmetes. Just viimane suunas kooli lahenduse leidmiseks abi otsima KiVa programmist. “Vajame süsteemset ja kõiki kooliastmeid hõlmavat lähenemist, et leida head lahendused ennetamaks kõikvõimalikke probleeme. Usume, et KiVa metoodika rakendamisel tekib õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate suurem rahulolu koolikeskkonnaga,” tõdeb Martinfeld.
Ka teise uue liituja, Taebla Kooli juht Jaanus Mägi peab KiVa programmi eeliseks süsteemsust. “Kiusamist tuleb koolis ikka ette ning oleme sellega ka tegelenud. Nüüd aga otsustasime liituda KiVa programmiga eelkõige lootuses, et õpilastega kiusamise ennetamiseks ja vähendamiseks tehtav töö muutub selle tulemusena süsteemsemaks ja tõhusamaks.”
2018. aasta sügisest rakendab KiVa programmi Eestis seega juba 73 kooli ja õppekohta, kusjuures KiVa programm ei ole jõudnud veel vaid Hiiumaale. Järgmine aktiivne värbamisperiood KiVa laienemiseks uutesse koolidesse on plaanis välja kuulutada septembris – siis liitumissoovi avaldavad koolid saavad programmi rakendamist alustada 2019. aasta sügisel. Oma huvist võib aga aastaringselt märku anda ning lisainfot programmi kohta leiab SA Kiusamisvaba Kool veebilehelt www.kiusamisvaba.ee.
SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole koolikiusamise vastaste meetmete kasutamisele võtmisel ning tegeletakse teadlikkuse tõstmisega koolikiusamise ning kiusamise vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.