Tallinna Lastehaigla Toetusfondist sai Eesti heategevuse teerajaja
17.08.2021Peaaegu kolm kümnendit tagasi, 20. jaanuaril 1993 asutati Tallinna Lastehaigla Toetusfond. See oli aeg, kui Eesti inimesed hakkasid tasapisi harjuma pool aastat varem käibele tulnud kroonidega ning Lennart Meri oli olnud veidi üle kolme kuu Eesti president.
Tallinna Lastehaigla Toetusfond oli omamoodi teerajaja – esimene heategevusorganisatsioon taasiseseisvunud Eestis. Heategevus oli toona midagi, millest ei teadnud õieti ei fondi loojad ega Eesti inimesedki. Fondi asutajaliige, ettevõtja Tiit Kõuhkna on meenutanud, et päris esimene projekt oli hoopiski tasuta Largo mahla pakkumine haiglaravil olevatele lastele.
Fondi esimesed eestvedajad on meenutanud, et annetuste kogumine oli alguses päris keeruline. Polnud ju sellist kommet, väga paljudel polnud võimalustki. Fondi tegevus tugines algusaastatel suures osas välisabil - esimesed suuremad rahalised toetajad olid väliseestlased, kes aitasid heategevusprojektidele hoo sisse lükata.
Toetusfondi esimene ettevõtmine oli haiglale oma köögi ehitamine 1994. aastal, edasi järgnesid juba teised suuremad projektid. Näiteks operatsiooniploki renoveerimise projekt, mis kandis nime “Operatsioon 95” ja mille käigus õnnestus koguda 30 000 krooni eraisikute annetusi. See summa võrdus toona umbes ühe keskmise aastapalgaga.
Algusest saati on Tallinna Lastehaigla Toetusfond tegutsenud selle nimel, et Eestis oleks tervemad lapsed ja hoolivam ühiskond. See tähendab, et pisikestele patsientidele vajaliku uue tipptasemel meditsiinitehnika soetamise kõrval on sama oluline kasvatada ühiskonnas hoolivust ja tutvustada heategevust kui ellusuhtumist.
Igaüks saab anda oma panuse, et Tallinna Lastehaiglas oleks enneaegsetel vastsündinutel parimad võimalikud ravitingimused.