Annetajate abil soetatud unikaalne kompuutertomograaf jõudis Eestisse ja on valmis uuringutega alustama
25.09.2024Eestisse on jõudnud uus ja kaasaegne mobiilne kompuutertomograaf, mis võimaldab kopsuvähi avastamist väga varajases etapis. Uuest aastast tööd alustava aparaadi soetamiseks andsid oma panuse ka “Ma armastan aidata” keskkonnas Vähiliidule annetanud inimesed.
Mobiilne kompuutertomograaf viib kopsuvähi sõeluuringud uuele tasemele, sest võimaldab uuringuid teha ka suurtest keskustest kaugemal. Paaril viimasel aastal Tartumaal läbi proovitud ja edu saavutanud kopsuvähi sõeluuring laieneb tänu mobiilsele aparaadile 2025. aastal Viljandimaale ja Ida-Virumaale. Uue aparaadiga on võimalik vähki avastada enne sümptomite ilmnemist. Tänu sellele saab alustada ravi väga varajases staadiumis, mil on võimalik vähist terveneda.
„Juba kaks pilootprojekti läbinud kopsuvähi sõeluuring on andnud suurepäraseid tulemusi, mistõttu soovime uuringutega Tartu linnas ja maakonnas jätkata ning vähehaaval uutesse maakondadesse laieneda. Eelmise aasta pilootprojekti raames avastasime 39 varajases staadiumis kopsuvähki. Kindlasti saab uuringuid veelgi paremini teha, näiteks täpsemalt sihtida. Samuti on täiendavaks väljakutseks kärbete ajal rahastuse leidmine. Seetõttu oleme Eesti Vähiliidule eriti tänulikud nende pikaaegse panustamise eest vähiennetusse ja vähi varajasse avastamisse Eestis,“ sõnas Tervisekassa juhatuse esimees Rain Laane.
Kopsuvähk on kogu maailmas ja ka Eestis kõige levinum vähisurma põhjustaja. Igal aastal diagnoositakse Eestis kopsuvähk umbes 800 inimesel ja umbes 300 inimest sureb selle tõsise haiguse tõttu. Kuigi Eesti Vähiregistri andmetel on kopsuvähihaigete 5 aasta elulemus Eestis aastatega eeskätt tänu diagnostika ja ravi täiustumisele paranenud, jääb see ikkagi vaid umbes 20% piiridesse.
„Kuna kopsuvähk diagnoositakse Eestis väga sageli juba regionaalselt või kauglevinud staadiumis, siis on eriti oluline just kompuutertomograafia-põhise sõeluuringuga vähk õigeaegselt ehk varajases staadiumis avastada, et seda siis täielikku tervistumist võimaldavalt ravida,“ sõnas Eesti Vähiliidu president dr Vahur Valvere.
Mobiilse kompuutertomograafi pani kokku AS Semetron, mis võitis Eesti Vähiliidu poolt korraldatud riigihanke. Uue kompuutertomograafi kiirgusdoos on ülimadal, samal ajal võimaldab teha detailseid ülesvõtteid inimese kehast. Treileri näol on tegu samamoodi unikaalse ruumiga, mis kasutab energiaallikatena muuhulgas päikesepaneele. Sisse on ehitatud veevärk ja küttelahendus on disainitud Põhjamaadele sobilikuks. See võimaldab mobiilsel kompuutertomograafil jõuda kõikvõimalikesse asukohtadesse, kuhu vaid teed viivad. Mobiilse kabineti operaatoriks saab SA Viljandi Haigla.
Algul kauge unistusena tundunud mobiilne kompuutertomograaf sai võimalikuks tänu paljude annetajate panusele, millest suurima - miljonieurose - annetuse tegi Eesti heategevusfond P&E Foundation. “Toetajad aitavad kaasa meie missioonile avastada vähk varajases staadiumis, kui see on veel tervistavalt ravitav,“ ütles Eesti Vähiliidu juhatuse esimees Maie Egipt.