Varakult avastatud nahavähk allub hästi ravile
27.10.2021Teadlikkus nahavähist on küll suurenenud, kuid see ei peegeldu inimeste igapäevases käitumises. „Arvan, et Eestis pole inimest, kes poleks kuulnud nahavähi riskitegurite kohta, kuid see ei tähenda, et ohtu omal nahal tunnetatakse. Paradoks seisnebki selles, et inimeste teadlikkus on tõusnud, aga melanoomi ja nahavähi esinemissagedus on jätkuvas tõusutrendis – sellest võib järeldada, et oma nahatervise eest hoolitsemises me väga eeskujulikud veel ei ole,“ räägib nahaarst dr Pille Konno.
Kuigi oma nahatüüpi keegi muuta ei saa, on arsti sõnul nahavähki siiski võimalik ennetada. Peamine melanoomi tekke riskitegur on kokkupuude UV-kiirgusega, seega riski vähendamiseks on vaja end kiirguse eest kaitsta. „Esmane ennetus tähendab seda, et püütakse vältida haiguse tekkimist. Selle jaoks on vajalik päikesekreemi, peakatte ja päikeseprillide kasutamine, ning ultraviolettkiirguse kogudoosi vähendamine. Eriti oluline on kaitse UV-kiirguse eest lapseeas,” rõhutab dr Konno.
Ennetus tähendab aga ka haiguse varajast avastamist, sest varajases staadiumis avastatud nahavähi ravitulemused on oluliselt paremad. „Vähi varajaseks avastamiseks on oluline regulaarne naha enesekontroll, aga ka sõeluuringud ja professionaalsed naha dermatoskoopilised uuringud,“ ütles nahaarst. Tema sõnul on nahavähk küll väga suur rahvatervise probleem, kuid pannes suuremat rõhku ennetusele, on võimalik raskeid haigusjuhtumeid vältida.
Toeta Eesti Vähiliitu nahavähi diagnoosikabinettide ümberehitamisel! Nii jõuab varajase diagnoosimise võimalus märksa enamatesse paikadesse üle Eesti.
Eesti Vähiliit on tänulik iga väiksemagi panuse eest.