Suvisesed Mälukohvikud oli täis päikest ja helesinist hellust!
18.09.2019Päikselised Mälukohvikud augustis olid rõõmuks korraldajatele ja julgustuseks osalejatele. Dementsusega inimesed ja nende lähedased vajavad tuge ja mõistmist ning koosolemise võimalusi. Üheskoos saame ühiskonda dementsussõbralikumaks muuta ja elu dementsusega väärtustada.
Hiiumaa kohvikutepäeva raames avasime 2. augustil Sõru muuseumis mälukohviku. Mälukohvik pakkus tegevust ja mõtlemist nii väiksele kui suurele. Koos käidi ajarännakul läbi esemete, piltide ja laulude. Sõru Muuseumis sai uurida Hiiumaa meresõidu ja laevaehituse ajalugu ja mängida põnevat majamängu. Vanaema Eha õpetas, kuidas taaskasutada biolagunevaid joogitopse ja neist topsinukke meisterdada ning üheskoos tegime kohvilaua improteatrit. Vanaema Hurve luges väikestele kohvikulistele muinasjutte ja pajatas vanarahva tarkuseid. Kohapealt oli võimalus võtta kaasa erinevaid dementsuse teemalisi infomaterjale, leida vastuseid küsimustele - kuidas haigust ennetada või haigusega toime tulla. Arutasime ka selle üle, kuidas dementsusega inimestesse suhtutakse ja kuidas me saame muuta ühiskonda dementsuse sõbralikumaks.
Mälukohvik toimus ka Paides Arvamusfestivali ajal enne tõsist arutelu. Mälukohvikus osalenud inimesed siirdusid ühiselt arutelualale ja said osa sisukast arutelust „Dementsussõbralik keskkond – milline ja miks – kõik saavad panustada“. Paide Arvamusfestivali dementsuse teemalisel arutelul jõuti arusaamani, et ühiskonna teadlikkuse tõstmine ja juba lastele dementsusest avalikult rääkimine vähendab dementsusega inimeste ja nende perede häbitunnet. “See, et keegi põeb dementsust, ei vähenda tema väärtust inimesena”, ütles arvamusfestivali tervisealal arutleja Andrus Vaarik.
September on rahvusvaheline Alzheimeri kuu, mille teemaks on tänavu „Räägime dementsusest“. Mälukohvikud on heaks kohaks rääkida dementsusest häbi tundmata. Järgmised Mälukohvikud Tartus ja Sauel. Rohkem infot https://www.facebook.com/eludementsusega/