5 fakti e-külalistundidest ehk kuidas tuua õpilased kokku ühte virtuaalsesse klassiruumi
15.02.2018Kujutlege end tagasi koolipinki. Õpetaja kirjutab rohelisele tahvlile kriidiga “e-külalistund”, tõmbab alla valge ekraani ja ühtäkki olete koos peaministriga tema kabinetis, salvestate lemmik ansambliga muusikavideotvõi lahendate koos politseinikuga avariiolukorda. Just sellise uue koolitunniformaadi, e-külalistunni, kingib algatus Tagasi Kooli Eestile sajandaks sünnipäevaks. Mis siis on e-külalistund ja kuidas saab igaüks meist neis osaleda?
1. E-külalistund toimub otseülekandena
Kui õpilased kohtuvad külalisõpetajaga tavaliselt füüsilises klassiruumis, siis e-külalistunnis saavad osapooled kokku YouTube’i otseülekande vahendusel. Külalisõpetaja võtab nimelt õpilased kaasa oma igapäeva keskkonda, olgu selleks siis raamatukogu, labor, mets või näiteks tähetorn. 45-minutilisest koolitunnist kohtub külalisõpetaja õpilastega reaalaajas 15-20 minutit, kusjuures, õpilased saavad külalisõpetajaga samal ajal kirjalikult vestlusaknas suhelda ja küsimusi küsida. Pärast reaalajas tunni lõppemist jätkub tund klassiruumis teemal edasi vesteldes.
2. Õpilased saavad korraga osaleda kõikjalt üle maailma
Internetis teatavasti ruum otsa ei saa ning e-külalistunni virtuaalne klassiruum on sõna otseses mõttes piiritu. Nii saavad head külalisõpetajat reaalaajas kuulata õpilased kõikjalt üle maailma. Septembrist alates on toimunud 65 e-külalistundi ning nendes otseülekannetes on tänaseks osalenud enam kui 71 000 õpilast. Keskmiselt saab ühes tunnis kokku õpilasi rohkem kui 50 klassist suurtest ja väikestest koolidest igast Eesti maakonnast, aga ka koduõppelt, kutseharidusasutustest, täiskasvanute gümnaasiumitest, eesti ja venekeelsetest klassidest, ning väliseesti koolidest Soomest, Luksemburgist, Itaaliast, USA-st ja Venemaalt.
3. Õpetajatele pakume lisamaterjale ja põnevaid praktilisi ülesandeid
Kas teadsite, et Eesti õpetajad kasutavad üha enam aktiivõppe meetodeid, kus õppimine on teekond ja õpetaja selle teekonna hea juhendaja? Selleks, et ka e-külalistund oleks hea ja sisuline tervik, pakume õpetajatele praktilisi ülesandeid, mis aitavad õpilastel ülekandes nähtut ja kuuldut kinnistada. Kui otseülekanne külalisõpetajaga lõppeb, tegelevadki õpilased 25 minutit klassis teemaga edasi. Näiteks pidasid õpilased veebruaris oma õpetaja juhendamisel lühikesi kõnesid Eesti sünnipäevaks. Või lahendasid õpetajaga kosmosemissiooni probleeme ESTCube-2 näitel. Kõik 2018. aasta maiks tehtud 100 e-külalistundi jäävad koos materjalidega õpetajatele ka edaspidi vabalt kasutamiseks.
4. E-külalistundides räägime õpilastele olulistel teemadel
Meie koolides õpivad avatud mõtlemisega ja Eesti elust huvitatud noored.Seda kinnitab 1100 küsimust, mis 1.-12. klasside õpilased esitasid, kui Tagasi Kooli palus neil saata ühe küsimuse enda jaoks olulisel teemal. Kas teadsite, et noortele läheb korda eesti keele säilimine? Või et meie looduses vaimustuvad nad liigirikkusest ning soovivad vähem reostamist? Või et nad tunnetavad sõjaohtu täna nii tugevalt? Nendest 1100-st küsimusest lähtuvalt ongi valitud e-külalistundide teemad. Oleme tundides juba rääkinud igaühe võimalustest Eesti ühiskonda kujundada, karjäärivõimalustest, oma tervise hoidmisest, tulevikutehnoloogiatest ja meie erilisest Eestist. Märtsis räägime e-külalistundides veel turvalisusest, aprillis loodusest ja mais rahast ning inimõigustest.
5. Tunnid on avatud kõikidele
E-külalistundide teemad on täna ühiskonnas aktuaalsed ning neid avavad Eesti tipptegijad erinevatest valdkondadest. Tulemuseks on sisukas ja põnev pilt sellest, milline on meie saja-aastane Eesti. Ülekanded on salvestunud Youtube’i ning avatud kõikidele huvilistele. Lapsevanemad leiavad kindlasti tunde, mida koos lastega vaadata ja hiljem kaasa teha, näiteks liikumisbingot mängides. Külalisõpetajatelt saab ka teada, kuidas olla aktiivne kodanik ja ühiskonnaelus kaasa rääkida. Seni toimunud tunnid on justkui Tagasi Kooli versioon ööülikoolist. Tule ja mõtle meiega kaasa! https://tagasikooli.ee/100e-tundi/e-kulalistunnid/
Sinu annetuse toel saame külalisõpetajad, õpetajad ja õpilased Youtube'i otseülekandes kokku tuua ja olulised teemad kõigi Eesti õpilasteni viia. Aitäh!